RAW DENIM

Zář 28, 2016 Žádné komentáře

Dnes si můžete v obchodech koupit džíny jakýkoli, roztrhaný, záplatovaný, vyšisovaný… a nebo RAW (občas nazývané také DRY). Co ale takový označení znamená?

Do počátku 70. let jste si mohli koupit pouze RAW džíny, žádné jiné tehdy neexistovaly. Až později se začaly džíny po ušití různě upravovat tak, aby získaly obnošený vzhled. Součástí těchto úprav bývá také proces praní, při němž džíny ztrácejí svou barvu, měknou a sráží se. RAW džíny tyto procesy úprav a praní přeskakují a po ušití jsou posílány rovnou do prodeje. Poznáte je tedy snadno podle toho, že jsou tužší, na omak hrubější a především mají celistvou (zpravidla) tmavou barvu.

Dobře tedy, právě jsme popsali rozdíl mezi RAW a WASHED džínama. V čem ale spočívá kouzlo RAW kalhot?

V jejich prvním praní. RAW denim má totiž jednu unikátní vlastnost. Díky ní si každodenním nošením po dobu minimálně 6 měsíců bez jediného praní můžete vytvořit vlastní autentické džíny, které se přizpůsobí vašemu tělu a dokonale okopírují váš život v nich. Každý ohyb, roztržení a vyblednutí tak vzniká vlastní přirozenou cestou. Počkat, cože? 6 měsíců bez jediného praní? Ano, minimálně. Pro někoho možná nepředstavitelné, pro někoho rutina. Jak se ale vypořádat s půl rokem (nebo déle) nepranými riflemi? Celkem jednoduše. Kalhoty stačí zabalit do igelitu, dát do mrazáku na 4-5 hodin, po té pověsit a případně nastříkat nějakým tím osvěžovačem látek. Takto se zbavíte případného zápachu. Pokud se však vyválíte v bahně, mrazák vám nepomůže a asi vám nezbyde nic jiného, než je prostě vyprat.

První praní po 17 měsících… (rozhodující však není doba, ale četnost nošení).GRLW3

Proč zrovna 6 měsíců častého, nejlépe denního nošení?
Půl roku je zhruba optimální doba pro to, aby se na džínách stihla vytvořit patina. Pokud vyperete džíny příliš brzy, indigo se sepere rovnoměrně a vy tak svojí jedinečnou patinu (záhyby s vysokým kontrastem) ztratíte. Je potřeba dát džínám dostatek času, aby se do nich obtisknul váš život.

21

b

Bundy jakbysmet

jacket2

A1

A2

RAW džíny ->

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *