SELVEDGE DENIM

Bře 26, 2017 Žádné komentáře

Pokud se zajímáte o džíny, určitě jste se s tímto označením již několikrát setkali. Někteří možná dobře vědí o co jde, někteří částečně a někteří vůbec. Termín Selvedge se běžně používá při hodnocení džín.

Označení Selvedge odkazuje na způsob jakým byla látka utkána. Abychom chápali jakým způsobem výrobci tkají selvedge denim, je potřeba znát způsob výroby textilií všeobecně. Ten si můžeme shrnout do jedné věty: Téměř veškeré tkaniny jsou složeny z nití osnovy a útku, který je osnovou proplétán.

Rozdíl mezi Selvedge a Non-Selvedge je tvořen tím, jakým způsobem je útek vkládán do osnovy…

selvedge blog 2

Selvedge denim je tkaný na původních starých člunkových stavech (shuttle loom), které niť útku nepřestřihávají, ale vedou jej od jednoho okraje k druhému. Takto vzniká čistý a zakončený okraj látky (self-edge). Narozdíl od modernějších stavů, které každý útek provedený osnovou vždy na konci ustřihnou, díky čemuž jsou okraje látky roztřepené.

Osnovní nitě na krajích často bývají o něco silnější a jsou tkány více natěsno, aby nedocházelo k třepení látky. Zpravidla pak mívají bílou barvu s červeným, modrým, zeleným, žlutým…. proužkem, jehož barva dříve identifikovala výrobce (Levis měl červený, Lee měl modrý nebo zelený, Wrangler žlutý…). Dnes barva okraje de facto nic nenaznačuje a je brána pouze jako ozdoba.

eiH4EZI

Do konce 60. let byl denim tkán výhradně na člunkových stavech. Záčátkem 70. let však rapidně stoupá poptávka po džínách a svět reaguje na poptávku přechodem na modernější tkalcovské stavy, které místo původních 80-90cm širokých návinů tkají náviny i dvojnásobně široké. Díky tomu že nitě útku vždy přestřihávají dokážou tkát až 7x rychleji. K tomu si přičtěme širší návin a dostaneme se až na 14x rychleji utkané množství látky, než by to zvládl původní člunkový stav.

selvedge vs. non selvedge CZ

Drtivá většina dnešní produkce denimu je non-selvedge. Ve světě však ale stále ještě existuje hrstka závodů, které nespolkla uspěchaná doba a dokáží obětovat svůj čas a úsilí pro výrobu selvedge denimu způsobem, jakým byl tkán před 50-ti lety. V tomto má téměř monopol Japonsko, jelikož to je to místo, kde se většina člunkových stavů nachází.

Selvedge Denim je oceňovaný pro svůj charakter a skutečný vintage punc. Obecně je považovaný za ten nejkvalitnější. Platí zde ale několik dalších faktorů, které určují kvalitu jako např. způsob spřádání a barvení příze, jaký je použitý typ bavlny, gramáž atd. Jen se předpokládá, že pokud někdo obětuje 14x více času na utkání látky, věnuje stejné úsilí i na ostatní segmenty výroby.

Popularita selvedge denimu strmě stoupá a čisté linie na ohrnutých nohavicích začínají být čím dál tím víc žádané. Na rostoucí poptávku reagují pak někteří výrobci džínů napodobováním…

Untitled-1b

Untitled-2

Selvedge džíny ->

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *